Spis treści
Off-plan oznacza zakup nieruchomości, która jeszcze nie istnieje. W Dubaju to nie nisza, lecz istotna część rynku, i decyzja o innym profilu ryzyka niż zakup gotowego mieszkania.
Jak to działa
Kupujący nabywa lokal na podstawie projektu i płaci w ratach rozłożonych na okres budowy. Płatności trafiają na rachunek escrow objęty nadzorem państwowym, a środki są uwalniane deweloperowi wraz z postępem prac.
To realna ochrona: kapitał nie trafia do swobodnej dyspozycji dewelopera. Chroni jednak przed nadużyciem środków, a nie przed utratą czasu.
| Dzielnica | Rynek wtórny AED/m² | Od dewelopera AED/m² | Dopłata | Rentowność, rynek wtórny | Rentowność, od dewelopera |
|---|---|---|---|---|---|
| Dubai Water Canal (Al Wasl) | 31 881 | 29 603 | -7,1% | 4,9% | 5,3% |
| Mudon (Dubailand) | 18 964 | 17 731 | -6,5% | 5,2% | 5,6% |
| Arabian Ranches 3 | 19 746 | 18 785 | -4,9% | 5,0% | 5,3% |
| Sobha Hartland (MBR City) | 21 534 | 21 560 | +0,1% | 6,1% | 6,1% |
| The Valley by Emaar | 15 517 | 15 734 | +1,4% | 4,9% | 4,8% |
| Dubai Hills Estate | 24 820 | 25 679 | +3,5% | 6,1% | 5,9% |
| Dubai Studio City | 14 968 | 16 145 | +7,9% | 8,1% | 7,5% |
| Meydan One (Azizi Riviera) | 21 655 | 24 162 | +11,6% | 6,3% | 5,7% |
| Al Furjan | 13 523 | 15 102 | +11,7% | 6,9% | 6,2% |
| Wasl1 (Al Kifaf, Zabeel Park) | 20 713 | 23 699 | +14,4% | 5,4% | 4,7% |
| Dubai Creek Harbour | 24 714 | 28 320 | +14,6% | 5,6% | 4,9% |
| Dubai Healthcare City Phase 2 (Al Jaddaf) | 19 174 | 22 438 | +17,0% | 6,0% | 5,2% |
| Jumeirah Village Circle (JVC) | 13 803 | 16 332 | +18,3% | 7,4% | 6,2% |
| Living Legends (Dubailand) | 10 325 | 12 455 | +20,6% | 8,0% | 6,6% |
| Majan (Dubailand) | 12 327 | 14 892 | +20,8% | 7,0% | 5,8% |
| Dubai Harbour (Emaar Beachfront) | 37 979 | 46 614 | +22,7% | 4,8% | 3,9% |
| Arjan (Dubailand) | 14 360 | 17 799 | +23,9% | 7,5% | 6,0% |
| City Walk | 28 795 | 35 894 | +24,7% | 5,5% | 4,4% |
| Dubai Science Park (Al Barsha South) | 14 311 | 17 889 | +25,0% | 7,2% | 5,7% |
| Al Warsan 4 (International City) | 10 250 | 12 828 | +25,2% | 8,3% | 6,6% |
| Town Square Dubai (Nshama) | 14 180 | 18 091 | +27,6% | 7,2% | 5,7% |
| Downtown Jebel Ali (JAFZA) | 14 260 | 18 469 | +29,5% | 7,6% | 5,9% |
| Jumeirah Village Triangle (JVT) | 13 949 | 18 096 | +29,7% | 7,6% | 5,9% |
| DAMAC Hills (Akoya) | 14 389 | 19 411 | +34,9% | 7,2% | 5,3% |
| Dubai South (Residential District) | 11 403 | 15 463 | +35,6% | 7,4% | 5,5% |
| Dubai Marina | 19 720 | 27 459 | +39,2% | 5,9% | 4,2% |
| Business Bay | 19 666 | 27 614 | +40,4% | 6,7% | 4,8% |
| Discovery Gardens | 10 145 | 14 435 | +42,3% | 8,3% | 5,8% |
| Downtown Dubai | 25 969 | 40 402 | +55,6% | 5,5% | 3,5% |
| Dubai Sports City | 9944 | 15 542 | +56,3% | 8,6% | 5,5% |
| Motor City | 11 680 | 18 297 | +56,7% | 7,1% | 4,5% |
| Dubai Production City (IMPZ) | 9790 | 15 428 | +57,6% | 9,3% | 5,9% |
| Liwan (Dubailand) | 9163 | 14 768 | +61,2% | 8,4% | 5,2% |
| Jumeirah Lake Towers (JLT) | 14 883 | 24 527 | +64,8% | 7,3% | 4,5% |
| Dubailand Residence Complex (DLRC) | 8833 | 14 906 | +68,8% | 8,6% | 5,1% |
| Dubai Silicon Oasis (DSO) | 10 171 | 17 509 | +72,1% | 8,1% | 4,7% |
| International City Phase 1 | 6801 | 12 269 | +80,4% | 9,7% | 5,4% |
| Meydan (Nad Al Sheba) | 15 872 | 29 063 | +83,1% | 6,7% | 3,6% |
| Palm Jumeirah | 27 620 | 57 921 | +109,7% | 4,9% | 2,3% |
Mediana AED/m² we wspólnym przedziale powierzchni, ostatnie cztery kwartały. Obie kolumny dzielą TEN SAM czynsz przez odpowiednią cenę zakupu — dlatego rentowność spada tam, gdzie rośnie dopłata. Pomarańczowy pasek: cena od dewelopera równa lub niższa niż na rynku wtórnym. Czerwona dopłata: 50 % lub więcej powyżej ceny na rynku wtórnym.
Źródło: Dubai Land Department, dostęp 4 listopada 2026. Zbiory danych: Real Estate Transactions, Rent Contracts
Rentowność brutto
Mediany czterech ostatnich kwartałów, liczone łącznie i w przedziale powierzchni wspólnym dla sprzedaży i najmu. Mogą więc różnić się od median kwartalnych w tabelach. Wybór dzielnicy wstawia jej mediany; każde pole można nadpisać. Zmiana powierzchni przelicza cenę i czynsz z mediany za m².
Przy zakupie od dewelopera te liczby opisują rynek wtórny: budynek w budowie nie ma jeszcze czynszu, a pierwszy najem może być odległy o lata.
Brutto to nie to, co trafia na konto. Odchodzą opłaty serwisowe (service charges), pustostany, ponowny najem i utrzymanie, a ile — decyduje konkretny budynek, nie dzielnica. Nie podajemy dla tych pozycji żadnej liczby, bo rzetelna liczba istnieje tylko dla konkretnej nieruchomości.
Źródło: Dubai Land Department, dostęp 4 listopada 2026. Zbiory danych: Real Estate Transactions, Rent Contracts
Za i przeciw
Za
- czasem niższa cena wejścia — projekty na wczesnym etapie bywają wyceniane poniżej porównywalnej gotowej zabudowy, ale to nie reguła
- rozłożenie płatności w czasie, bez pełnego kapitału na starcie
- nowy standard techniczny, brak wieloletniej historii zużycia
- wybór lokalu w budynku, zamiast tego, co akurat zostało
Przeciw
- opóźnienie: najczęstszy realny problem; każdy miesiąc obsuwy to miesiąc bez czynszu przy zamrożonym kapitale
- brak przychodu przez cały okres budowy
- różnica w cenie: rynek pierwotny jest średnio o około 20 procent droższy za metr niż wtórny, a rozpiętość między lokalizacjami jest duża, jak pokazuje tabela powyżej
- to, co widać na wizualizacji, różni się od tego, co powstaje — w materiałach, wykończeniu i instalacjach
- ryzyko rynkowe: warunki w momencie odbioru mogą być inne niż w momencie zakupu
- odsprzedaż przed odbiorem bywa ograniczona umownie
Harmonogram płatności mówi więcej niż broszura
Najbardziej pomijany wskaźnik jakości oferty.
Harmonogram powiązany z postępem budowy rozkłada ryzyko uczciwiej niż taki, który pobiera duże kwoty wcześnie, według dat kalendarzowych. Silne przesunięcie płatności na początek, połączone z wyraźnym rabatem, jest sygnałem. Nie automatyczną dyskwalifikacją, ale powodem, by przyjrzeć się dokładniej.
Drugie pytanie: co obowiązuje w razie opóźnienia? Jeżeli umowa nie daje jasnej odpowiedzi, to jest odpowiedź.
Off-plan czy rynek wtórny
Uczciwe porównanie zależy od celu.
Off-plan ma sens, gdy horyzont jest długi, kapitał nie musi pracować od zaraz, a harmonogram płatności odpowiada Państwa płynności.
Rynek wtórny ma sens, gdy liczy się przychód od pierwszego dnia, gdy chcą Państwo zobaczyć to, co kupują, i gdy znana historia kosztów jest warta więcej niż nowy standard.
Dla kupującego nastawionego na najem dwa lata bez czynszu bywają droższe niż różnica w cenie metra.
Na co patrzeć przed decyzją
- Historia odbiorów dewelopera: ile projektów oddano i z jaką obsuwą wobec pierwotnej daty
- Stan starszych realizacji: budynek tego samego dewelopera sprzed pięciu–dziesięciu lat mówi o jakości więcej niż mieszkanie pokazowe
- Rachunek escrow: który regulowany rachunek przyjmuje wpłaty i jak uwalnianie środków wiąże się z postępem prac
- Zapisy o opóźnieniu: jakie prawa i od kiedy
- Warunki odsprzedaży przed odbiorem: od jakiego progu wpłat i na jakich zasadach
- Prognozowane opłaty serwisowe (service charges): deklaracje sprzed odbioru bywają optymistyczne
Pytanie o Państwa sytuację?
Umówienie prywatnej konsultacji →Zarejestrowani w RERA · Odpowiadamy zwykle w ciągu jednego dnia roboczego
Częste pytania
Czy off-plan w Dubaju jest bezpieczny?
Rachunki escrow objęte nadzorem chronią kapitał przed nadużyciem, a wpłaty uwalniane są wraz z postępem budowy. Nie chronią przed opóźnieniem ani przed zmianą warunków rynkowych do momentu odbioru.
Ile wynosi rabat wobec gotowego mieszkania?
Nie ma jednej stawki. Rynek pierwotny jest średnio o około 20 procent droższy za metr niż wtórny, ale projekty na wczesnym etapie bywają wyceniane poniżej porównywalnej gotowej zabudowy. Różnica jest wynagrodzeniem za zamrożony kapitał i ryzyko odbioru, nie okazją samą w sobie.
Co się dzieje przy opóźnieniu projektu?
Zależy od umowy. Escrow zabezpiecza środki, nie termin. Jakie prawa przysługują i od kiedy, rozstrzyga konkretny zapis, i ten zapis należy przeczytać przed podpisem.
Czy mogę odsprzedać przed odbiorem?
Zwykle tak, ale na warunkach umownych: często dopiero po osiągnięciu określonego progu wpłat i za zgodą dewelopera, z opłatą administracyjną.
Czy off-plan liczy się do złotej wizy?
Bywa uznawany, lecz zasady różnią się w zależności od etapu i dewelopera i były w przeszłości zaostrzane. Trzeba to potwierdzić dla konkretnego projektu, zanim stanie się argumentem za zakupem.
Czy do off-plan potrzebne jest finansowanie?
Zwykle nie na etapie budowy — płaci się według harmonogramu. Finansowanie bywa uruchamiane przy odbiorze, na warunkach obowiązujących wtedy, a nie dziś.
Co sprawdzamy my
Przed rekomendacją projektu off-plan zestawiamy historię odbiorów dewelopera, stan i koszty eksploatacji jego starszej zabudowy, konstrukcję harmonogramu płatności oraz zapisy dotyczące opóźnienia.
I mówimy wprost, gdy atrakcyjnie wyglądająca oferta tego nie wytrzymuje.
